Namų Aura

Kuriantiems jaukią šeimos namų aurą

Mano namai – mano tvirtovė, uostas kuriame kiekvienas norime jaustis laisvai, pasikrauti energijos, ilsėtis, tobulėti, žaisti ir tiesiog būti savimi. Psichologijos bei psichoneurologijos mokslai nagrinėja aplinkos, kurioje žmogus leidžia savo laiką, įtaką jo būsenai ir net fizinei sveikatai. Ne paslaptis, kad kiekvieno žmogaus temperamentas, gyvenimo būdas, pomėgiai bei gyvenimo filosofija yra unikalūs, todėl ir jo namų dizainas turėtų būti unikaliai pritaikytas jo poreikiams ir skoniui. Kai nedideli namai talpina ne vieną sielą, užduotis sukurti erdves – kiekvienam jaustis „savo namuose“ – gali tapti nelengvu iššūkiu, vis dėlto, tai nėra neįmanoma.

Aura dekoras siūlo prieš namų pertvarką ar atnaujinimą – pažaisti žaidimą visai šeimai.

I etapas. Visiems užduokite tris klausimus, kiekvienas užsirašykite atsakymus.

  • Kokios spalvos aplinkoje man patinka labiausiai?
  • Kokius darbus/veiklas namuose darydamas užtrunku ilgiausiai?
  • Ką norėčiau būti įpratęs namuose daryti – arba ko nedaryti, kokius įpročius išsiugdyti, tačiau – namų erdvės nėra tinkamos, nėra reikalingų priemonių, daiktų, įrangos, o galbūt norėtumėte, kad kažko nebūtų?

II etapas. Iš eilės skaitykite atsakymus, klausykitės kiekvieno, juk originalios ir kūrybiškos mintys bei sprendimai gimsta, kai išeinama „iš savęs“ ir stengiamasi suprasti kito perspektyvą. Žaidimo esmė – kiekvienam, pirmiausia, gerai apmąstyti savo poreikius ir norus, tuomet leisti apie juos žinoti kitiems. Nebus paprasta išpildyti kiekvieno norus, juk jie gali net prieštarauti vienas kitam. Nenusivilkite, lūkesčių įvardinimas pats savaime labai naudingas. Jei visi būsite geranoriški ir priimdami sprendimus atsižvelgsite bent į porą kiekvieno siūlymų, jaukesnė namų aura garantuota.

Vis dėlto, ką daryti, kai išklausėme kiekvieno poreikius ir pageidavimus?

SPALVOS. Žaidimo tikslas geriau pažinti save ir savo namiškius, visi kartu patyrinėkite kaip spalvos veikia pojūčius, su kuo jos yra siejamos kultūriškai (žr. iliustraciją 1). Beje, spalvos, kurios atspindi šviesą į mus iš aplinkos, ir kurias mes dėvime (ir renkamės atspindėti) daro skirtingą poveikį emocinei būsenai, todėl kalbėdami apie mėgstamas spalvas orientuokitės į aplinkoje.

Atkreipkite dėmesį, kad priešingoje spalvų rato pusėje esančios spalvos viena kitą neutralizuoja. Tokia diskusija – potencialiai auksinis šeimos laikas. Nepmirškite, kad aplinkoje mums patinkančios spalvos keičiasi priklausomai nuo metų laikų, gyvenimo etapo net – nuo fizinės būkles. Žiemą, kai šalta ir nyku, neretam norisi šiltų ir stimuliuojančių spalvų (raudonos, oranžinės, geltonos), vasarą, kai jau anksti ryte mus žadina saulė, gali norėtis gaivos ir pajūrį primenčių tonų. Spendimas gali būtų toks: ryškesnes spalvas naudoti ten, kur galėsite jas lengvai pakeisti, kai jos savo atidirbs: pagalvėlių užvalkalams, pledukams, vazoms su gėlėmis, paveikslams – jų rėmeliams, rankšluosčiams ir pan. Suprantama, kad be atodairos užpildžius kambarį daugiau nei dvejomis spektro, arba chromatinėmis, spalvomis (raudonos, oranžinės, geltonos, žalios, žydros, mėlynos, violetinės) – yra tikimybė gauti chaotišką, neharmoningą pojūtį ir galiausiai nepasiekti trokštamo rezultato. Spalvų teorija yra labai įdomus mokslas ir menas – viename, siūlantis įvairias spalvų derinimo technikas (Skaitykite tekstą „Spalvų darna“). Jei nesate spalvų mėgėjų šeima, jautria nervų sistema, ir įvardinote tik juodą, pilką, baltą (achromatinės spalvos) bei žemės atspalvius, nuoširdžiai rekomenduojame bent vienos chromatinės spalvos akcentus. Jei žinote, kad spalvos jus erzina, duokite šansą žalsviems atspalviams, tam puikiai pasitarnaus kambarinės gėlės. Apsispręsti gali padėti ir saulė, tiksliau – kambario langų orientacija: į pietus orientuotiems kambariams gali tikti šaltesnes spalvos (kuriose yra mėlynos), tamsesniems į šiaurę orientuotiems kambariams naudokite šiltus atspalvius, kuriuose yra geltonos spalvos (žr. Iliustraciją 2.).

ERDVĖS KIEKVIENO VEIKLOMS. Jei palnuodami namų erdves galite pradėti “nuo balto lapo” prieš jus atsiveria daugybė galimybių, todėl holistinis planavimas yra kritiškai svarbus ir ekonomiškai naudingas. Įvertinimas ką kambaryje veiksite, kokiu dienos metu, keliese, ar kviesite svečius, padės priimti baldų, daiktų laikymo sistemų, apšvietimo ir kitus interjero sprendimus. Jeigu auginate mažus vaikus, nepamirškite, jie labai greitai auga, o komodas patogias vystymui, keičia rašomieji stalai. Prieš įsigydami baldus įvertinkite kaip ilgai jų reikės, kaip juos panaudosite vėliau. Jei kambarys jau apstatytas ir vis pasvajojate apie atsiveriančią sieną ir dar vieną kambarį – atėjo metas įjungti kūrybiškumą! Kambario pertvarkymas gali atnešti ne tik džiugų naujumo jausmą, bet ir padidinti kambario funkcionalumą. Pavyzdžiui, tinkamu apšvietimu galite sukurti poilsio ar skaitymo kampelį. Smulkiems kasdien naudojamiems daiktams paskirti dėžutės ar naują lentynėlę, kuri papuoš sieną ir atlaisvins apkraunamus paviršius. Apšvietimo ir grindų dangalų pagalba galite padalinti erdvę pagal funkcijas. Jei labai reikia atskirti erdvę ir sukurti pirvatumo pojutį, apsvarstykite lengvos širmos, užuolaidos ar tiesiog didesnio augalo atsiradimo galimybę. Jei šiuo metu naujų baldų pirkimo šeimos biudžetas neleidžia, puiku, jūs tausojate aplinką ir mažinate vartojimą! Kiekvienų namų remontas ar „kosmetiniai“ pakeitimai – unikalus projektas, susidedantis iš daugybės elementų ir etapų, kuo daugiau jų žinote iš anksto, tuo daugiau laimite.

ĮPROČIAI IR INTERJERAS. Norint duoti patarimą šia tema, pastraipos nepakanka. Svarbiausia suprati, kad įpročiai, geri bei blogi, turi savo kelius, todėl pakeisdami veikimo eigą, galime lengviau ištrūkti iš automatinio elgesio. Pavyzdžiui, norite mažiau valgyti saldumynų, pakeiskite jų vietą, taip tapsite sąmoningesni. Daiktus, kurie būtini atlikti nepageidaujamą veiksmą laikykite ten, kur nepatogu pasiekti (arba palikite parduotuvėje). Galbūt norite pradėti sportuoti, bet namuose nėra vietos? O gal raskite vietos! „Po ranka“ pradėjus laikyti sporto reikmenis, batelius, gertuvę, tikimybė pradėti veikti išauga šimtais procentų. Galbūt norėtumėte mažiau žiūrėti televiziją ir daugiau skaityti, o ką daryti jūsų namuose patogiau? 

Tikiu, kad išdrįsus padiskutuoti su namiškiais šiomis temomis, namų pertvarkymo ar atnaujinimo projektas bus sėkmingesnis, kiekvienas jausis svarbus ir atsakingas kuriant jaukia namų aurą. Linkiu didžiausios sėkmės!

Auradekoras.lt